MORINGA OLEIFERA - Zázračný léčivý strom

Moringa Oleifera 

Moringa léčí více než 300 onemocnění, včetně rakoviny

„Ájurvéda pro všechny“


Strom moringa se v sanskrtu nazývá „sigru"; v ájurvédském učení zaujímá pevné místo. Doktor Ch. Murali Manohar, odborník na Ájurvédu, píše ve své knize „Ájurvéda pro všechny“: „Moringy představují zásobu životu potřebných látek nesmírné hodnoty.“ Podle Ájurvédy působí pouze listy moringy jako prevence při více než 300 onemocněních. Mnohé z účinků, které byly tomuto stromu přičítány v Indii, byly potvrzeny moderními vědeckými studiemi.


Produkty z kořene působí jako antibakteriální, protizánětlivý lék, jako stimulant, a jako lék proti nadýmání. Posilují a léčí při:

 

 • Astmatu
 • kašli
 • problémech s očima
 • ochrnutí
 • nadýmání
 • zvětšení jater
 • bronchitidě
 • mentální anorexii
 • průjmu
 • menstruačních křečích
 • detoxikaci
 • bolestech ucha
 • zánětech
 • revmatismu
 • epilepsii
 • bolestech
 • horečce
 • bolesti břicha
 • problémech s plodností
 • poruše trávení
 • bolesti krku
 • napadení cizopasnými červy
 • kardiovaskulárních problémech

Upozornění pro těhotné ženy:

Protože kořen a kůra moringy obsahují alkaloidy, které mohou způsobit onemocnění z předávkování, nelze doporučit samoléčbu. Kromě toho může nadměrné užívání přípravků z jejích kořenů nebo z kůry vyvolat předčasný porod nebo dokonce potrat.

Semena působí jako projímadlo, protizánětlivě, jako antipyretikum, jako analgetikum (proti bolestem) a pomáhají také při problémech s očima.
Lusky (plody) se v Ájurvédě uvádějí především jako prevence a léčba kurdějí.


Poznámka prevzato z Wikipedie: Kurděje (skorbut, Möllerova Batlowova choroba, avitaminóza vitaminu C) je nemoc způsobená dlouhodobým nedostatkem vitamínu C ve stravě. Na rozdíl od většiny zvířat a rostlin totiž lidské tělo nedokáže syntetizovat tento vitamín, proto jej musí přijímat v potravě. Dnes už je tato choroba poměrně vzácná, vyskytuje se občas jen ve velmi chudých oblastech tzv. třetího světa. Dříve jí trpěli zejména chudí lidé, obzvláště v zimních měsících, nebo námořníci při dlouhých plavbách. Nemoc se projevuje především krvácením zdásní, pod kůži, do svalů, do nehtových lůžek, vnitřních orgánů, sníženou odolností proti nemocem a poruchou krvetvorby.


Kurděje začaly být akutní u evropských námořníků zejména v 15. století, kdy se začaly podnikat dlouhé výpravy Atlantikem směrem k Americe nebo okolo Afriky. Námořníci i pasažéři byli po měsíce odkázáni na dietu skládající se ze sušeného hovězího masa a sucharů a nemoc je houfně kosila. Snaha lékařů o zkrocení a likvidaci nemoci dlouho nepřinášela výsledky. Teprve skotský lékař James Lind publikoval v roce 1772 práci, v níž demonstroval, že denní příděl nápoje, který obsahoval ocet, mořskou vodu a šťávu ze dvoupomerančů a jednoho citronu, rychle vyléčil i těžký skorbut a umožnil návrat nemocných námořníků do služby již po 6 dnech léčby (objev byl učiněn již v roce 1747).


Další prevencí proti kurdějím jsou klíčící výhonky rostlin. Klíčící rostliny jako strava byly používány již dávno, a to již před 3000 př. n. l. v Číně. Později s sebou brali Féničané na dlouhé námořní cesty semena rostlin, aby konzumací jejich výhonků předešli chorobě z nedostatku vitaminu C, tedy kurdějím. Britský námořní lékař David Mac Bride roku 1767 jako první publikoval svá pozorování o tom, že vyklíčené obiloviny a luštěniny byly proti kurdějím stejně účinné jako čerstvé ovoce a zelenina. Námořníci při dlouhých plavbách na palubách lodí umísťovali na rozprostřené plachty semena řeřichy, které zvlhčovali dešťovou vodou a nakličovali. Za fatálního nedostatku potravin během I. světové války byly výhonky z luštěnin považovány za nejúčinnější a nejlevnější prostředek proti kurdějím.


Ještě v 19. století byla v Česku ve stravě běžná tzv. pučálka čili naklíčený a opražený hrách. Podomácku se také nakličovalo obilné zrno (ječmen, pšenice, žito), které bylo výborným vitaminovým doplňkem v zimním období.

 

V roce 1928 objevil maďarský chemik Albert Szent-Györgyi vitamin C, a zjistil, že se hojně vyskytuje v potravinách rostlinného původu.

Květy působí jako stimulant, jako posilující prostředek, povzbuzující prostředek, prostředek k odvodnění a k podpoře sekrece žluči. Květy vařené s mlékem působí jako afrodiziakum.


Kůra slouží k posílení a léčbě:

 

 • astmatu
 • problémů s očima
 • bakteriálních infekcí
 • bronchitidy
 • předčasné ejakulace
 • kašle
 • impotence
 • menstruačních křečí
 • onemocnění kvasinkami, např. Candidou
 • kurdějí
 • virových infekcí
 • otoků (edémů)

Olej (behenový olej) příznivě působí zevně při:

 • artritidě a artróze
 • zánětech
 • problémech s klouby
 • revmatismu
 • dně
 • kožních problémech jako jsou vrásky a stařecké skvrny

Listy a šťáva z listů má hojivé a léčivé účinky v případě:

 • očních alergiích (zevně)
 • předčasnému stárnutí
 • astmatu
 • problémech s očima
 • bakteriálních infekcí
 • nadýmání
 • vysokého krevního tlaku
 • ztráty krve
 • bronchitidy
 • cholery
 • kolitidy (zánětu tlustého střeva)
 • cukrovky
 • průjmu
 • zánětů
 • problémů s pamětí
 • hemeroidů
 • bolestech hlavy
 • žloutenky
 • onemocněních jater
 • šerosleposti
 • nervozity
 • revmatismu
 • bolesti
 • poruchy sluchu
 • kurdějí
 • tuberkulózy
 • nádorových onemocnění
 • nevolnosti
 • neplodnosti
 • podvýživy
 • zácpy
 • virových infekcí
 • nedostatku životně důležitých látek

Zevně jsou listy moringy dobré na modřiny, na výrony, na akné. Podporují rovněž i hojení ran.
 

Škola léčitele - Tranformace Ducha
Léčení vztahů
Zdraví
Transformace  vědomí do lásky
Galerie obrazů
Doporučujeme
Kontakt